Wydarzenia

I miejsce Sobieszczaków na Mistrzostwach Miasta Jastrzebia-Zdroju z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

30 kwietnia, w  czwartek odbyły się Mistrzostwa  Miasta Jastrzębia-Zdroju z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla szkół  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych o puchar Prezydenta Miasta Jastrzębia-Zdroju.

Celem Mistrzostw było szerzenie i rozpowszechnianie idei udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodzieży oraz  podnoszenie wiedzy i umiejętności z tego zakresu.

Mistrzostwa składały się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na napisaniu testu  wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Drugi etap to  gra ratownicza sprawdzająca praktyczne umiejętności poszczególnych, trzyosobowych patroli.  Młodzi ratownicy mieli do pokonania siedem  stanowisk z pozorowanymi wypadkami. Oceny czynności ratowniczych zawodników na poszczególnych stacjach dokonywali sędziowie z wykształceniem medycznym.

Tomasz Słomski, Przemysław Żesławski z 3ta oraz  Damian Szmuksta z 3td zdobyli  pierwsze miejsce w mieście. Uczniowie godnie reprezentowali Sobieskiego, tworząc zgraną i odpowiedzialną drużynę, potrafiącą pomóc poszkodowanym w różnych, trudnych sytuacjach. Pomogli między innymi dziewczynce, która spadła z hustawki, mężczyźnie z zawałem serca,  oraz choremu na epilepsję, udzielili także  pomocy uczestnikowi wypadku drogowego. Dzielnemu patrolowi Sobieskiego towarzyszył nauczyciel wychowania fizycznego Adam Ptaszny.

Tekst: Honorata Stelmaszczyk-Stawowy

Zdjęcia: Adam Ptaszny