Wydarzenia

Konferencja naukowa “Pamiętajmy o Auschwitz”

W związku z rocznicami historycznymi- 10 stycznia 2014 r. odbyła się w naszej szkole wystawa i kilkugodzinnna konferencja naukowa pt. “Pamiętajmy o Auschwitz”- w obecności klas: IA, IIA, IID i IIIA oraz pana naczelnika Wydziału Edukacji, a także przedstawicieli ZHP, PTTK i Gimnazjum nr 8. Aby jednak wszystko odbyło się na godnym ważkiej tematyki poziomie- potrzebne zawsze zaangażowanie wielu osób z całej społeczności Sobieskiego.
Pani dyrektor Jolanta Kłopeć odpowiedziała pozytywnie na inicjatywę w.w. instytucji w sprawie ekspozycji w naszej szkole wystawy przygotowanej przez Muzeum KL Auschwitz-Birkenau- “Niemiecki nazistowski obóz śmierci”, zajęła się kwestiami organizacyjnymi i przygotowała oficjalne zaproszenia.
Pan dyrektor Jerzy Maduzia wyraził zgodę na istotne kwestie formalne.
Pani woźna Teresa Dudek zadbała o przystosowanie auli.
Pan Jacek Borkowski był pomysłodawcą zaproszenia byłego żołnierza Armii Krajowej i więźnia KL Auschwitz- prof.dr. hab. Wacława Długoborskiego (którego szczegółowa relacja stała się punktem kulminacyjnym konferencji), kontaktował się z nim oraz podjął się trudu prowadzenia całości i towarzyszenia Gościowi.
Pan Paweł Czarnuch od wczesnych godzin rannych do póżnych popołudniowych pozostawał do dyspozycji prof. Długoborskiego, w tym przywiózł go do szkoły i odwiózł do Katowic.
Pan Łukasz Szostok dostarczył sprzęt multimedialny i dobrał odpowiedzialnego pomocnika.
Pani Barbara Halska z własnej inicjatywy zadbała o obecność fotografujących i sama też robiła zdjęcia.
Bartek z Itd świetnie panował nad kapryśnym sprzętem.
Irek z IID przekazał refleksje absolwenta klasy IIIA Piotra Pańczyka po spotkaniu z b.więźniarką A.-B. Haliną Birenbaum.
Monika z IID mistrzowsko wyrecytowała wiersz b.więźnia A.-B. Primo Leviego pt. “Czy to jest człowiek”.
Edyta z IIA przywiozła swoją wspaniałą harfę i akompaniowała podczas deklamacji.
Obie dziewczęta same zaimprowizowały wspólny występ.
Kamila i Iwona z IIItb wykonywały zdjęcia.
Iza, Patrycja i Amadeusz z IIA oraz Mateusz i Marcin z IIIAC nie lękali się występu przed kamerą JasNetu i mądrze się wypowiedzieli o wydarzeniu.
Pani Lidia Różacka ułożyła scenariusz konferencji, wybrała zdolnych uczniów i przygotowała adekwatne dzieła literacko-filmowe (w tym film Centropy pt.”Od Terezina przez Auschwitz do Bergen-Belsen”- o Czeszce Dagmar).