Wydarzenia

Nasz absolwent – poeta

“Nic tu nie jest jednoznaczne,/ Nikt tu nie jest obojętny,/To nie są wyroki własne,/ Każdy z nas jest niepojęty” (“V3”)

W pierwszych dniach kwietnia br. nakładem Wydawnictwa Jakubowego ukazał się debiutancki tomik poezji absolwenta klasy mechatronicznej naszego technikum – Jakuba Antosika. Ksiązka nosi tytuł: “Czas zagrał na zwłokę”. Każdy wiersz został opatrzony wyjątkowymi, odręcznie wykonanymi, artystycznymi grafikami autorstwa Daniela Faca.

Kuba pisał wiersze już od II klasy technikum. Zawsze dbał o ich formę i treść. Szukał konsultacji merytorycznych – i je znajdował. Jednak wielkim wsparciem była dla niego nasza nauczycielka fizyki i matematyki – pani Agata Zabadaj, którą powstanie i wydanie tomiku uradowało tak samo jak jego autora.

Oprócz 22 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo wierszy – szczególną uwagę przyciąga piękna okładka, którą zaprojektował sam Jakub Antosik. Jej pierwsza strona to zdjęcie tajemniczego i pobudzającego wyobraźnię lasu. Ostatnia zawiera posłowie autora, który refleksyjnie napisał m.in.:

“Poezja to tworzenie wzajemnego współistniejąch światów. Jej celem nie jest stawianie granic i tworzenie barier, a wręcz przeciwnie, umożliwienie swobodnego przenikania obu tych sfer.”

W maju br. w jastrzębskiej Księgarni Autorskiej odbędzi się promocja, także w wersji online, tomiku “Czas zagrał na zwłokę”. Spotkanie z Jakubem Antosikiem poprowadzi pan Andrzej Ślakowski – też poeta i nauczyciel SP nr 12.

“Nie wstydziłem się obnażyć i dać wszystko co mam,/ Czas tworzy historię, a tusz ożywa pergamin,/ Nic porozumienie tworzę, gdy przesiaduję w ciszy tam, /Gdzie samotny dialog z kartką, wciąż zdaje egzamin.” (“V19”)

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Agata Zabadaj, Jakub Antosik