Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku. W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające tą formę rekreacji w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Możemy wyróżnić wiele zalet tego typu formy rekreacji, natomiast do najważniejszych możemy zaliczyć .in.:
- rozwijanie siły i wytrzymałości mięśni ramion, klatki piersiowej, brzucha,
- redukcja nacisku na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyść dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
- odciążenie stawów, co jest szczególnie ważne dla osób starszych,
- spalenie większej ilości kalorii niż przy zwykłym chodzeniu,
- zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijami, łatwość wchodzenia na wzgórza.
Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie nordic walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije. Badania wykazały, że dobry trening techniki nordic walkingu, pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo – naczyniowego. 13 marca, w piękne, słoneczne przedpołudnie wraz z panią Lidią Gajdzik i klasą 3 tf wybraliśmy na takowe zajęcia w terenie. A jak to wyglądało w praktyce zobaczcie sami…