Wydarzenia

Sobieszczaki w Brukseli

W dniach 14-18 października 2013 roku uczniowie naszej szkoły: Martyna Rembisz, Marta Słupecka , Krzysztof Miazga oraz opiekun grupy pani Julia Sosna-Iglikowska uczestniczyli w wycieczce do Brukseli (była to nagroda za zajecie 2 miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. „Szukamy bohaterów”

Nasi FINALIŚCI opisali postać Henryka Sławika, można powiedzieć –odkryli na nowo tę ważną i zasłużona osobę. Podczas wycieczki mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych i tajemniczych miejsc.

Ale od początku…

Wyjazd – 14 października około godziny 17 z Katowic, podróż długa i trudna- dopiero o godzinie 11 byliśmy w Antwerpii. Niestety , nasz pobyt w tym magicznym miejscu był bardzo krótki, ze względu na opóźnienie na trasie. Przechadzaliśmy się uliczkami wokół rynku, zwiedziliśmy katedrę Najświętszej Marii Panny , w której mogliśmy podziwiać m.in. obrazy Rubensa. To jedna z najwyższych budowli sakralnych na świecie i oczywiście najbardziej znaczący kościół gotycki w Belgii. Ze względu na liczne przebudowy jego styl nabrał cech nie tylko gotyku, lecz także: renesansu, baroku, rokoko i innych. Budowa katedry trwała prawie 200 lat, rozpoczęta w roku 1352, zakończona została w 1521. Od tamtej pory katedra góruje niepodzielnie nad całym miastem . Następnie powrót do autokaru i już po 2 godzinach jesteśmy w Brukseli, gdzie czeka nas zakwaterowanie i chwila odpoczynku po podróży. Zadowoleni z przydziału pokoi po 3 godzinach spotkaliśmy się , po czym udaliśmy się metrem do Parlamentu Europejskiego na projekcję filmu Viva Belarus! (była to jego premiera, traktowana tam jako ważne wydarzenie, ze względu na sytuację polityczną na Białorusi) a dalej na bankiet  . Całość sesji prowadzona w języku angielskim bardzo przypadła nam do gustu, po filmie udaliśmy się na krótki poczęstunek, gdzie mogliśmy zamienić kilka zdań z posłem Markiem Migalskim, jak również z zagranicznymi gośćmi. Udaliśmy się do hotelu, by nabrać sił przed kolejnym dniem wycieczki. Cały dzień spacerowaliśmy po Brukseli. Przechodząc kilka razy przez Grand Place mogliśmy również podziwiać piękno zabytkowego Ratusza. Szczególnym obiektem jest Dom Króla. W tym XVI-wiecznym pałacu znajduje się obecnie Muzeum Miejskie, którego dumą jest imponująca kolekcja ceramiki i wyrobów ze srebra, będących chlubą Brukseli. W pobliżu znajduje się charakterystyczna fontanna Manneken Pis, czyli „siusiający chłopczyk”- jeden z najsłynniejszych symboli miasta. W ciągu całego dnia mogliśmy podziwiać secesyjną architekturę miasta. Mieliśmy wystarczająco dużo wolnego czasu by kupić pamiątki i spokojnie wybrać miejsca ,gdzie warto się jeszcze udać. Ok. godziny 15 udaliśmy się w kierunku dzielnicy ,w której znajdują się budynki Unii. Zostaliśmy oprowadzeni po budynku, zobaczyliśmy najciekawsze miejsca, po czym udaliśmy się na krótki wykład na temat działania Parlamentu prowadzony przez asystenta posła Migalskiego , a później przez pana Migalskiego, który powiedział kilka anegdotek rządowych oraz o absurdach występujących w Parlamencie. Chętni mogli zostać jeszcze na wieczorny spacer po mieście, reszta udała się do hotelu. Pomimo całego dnia zwiedzania ( byliśmy wyczerpani)zostaliśmy , co odczuliśmy kolejnego dni. Niestety, ostatni dzień dobiegł końca, po sytym śniadaniu, wyjazd w kierunku Niemiec, gdzie naszym punktem docelowym była Kolonia. Tam również spędziliśmy mało czasu, zobaczyliśmy tylko niesamowitą Katedrę świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny oraz przespacerowaliśmy się brzegiem Renu. Po dość długiej podróży wcześnie rano WRÓCILIŚMY do Katowic.

Wyjazd był dla nas miłą odskocznią od szkolnej rzeczywistości, jednocześnie atrakcyjną nagrodą za pracę włożoną w konkurs. Wszyscy w przyjaznej atmosferze spędzili 3 dni zwiedzając aż 3 miasta. Najbardziej podobała się nam stolica Belgii, co nie ujmuje niemieckiej Kolonii i jej architekturze. Byliśmy bardzo zadowoleni i pełni nowych doświadczeń (tych kulturowych i językowych) wróciliśmy z masą zaległości do szkoły, jedyne zastrzeżenie jakie mieliśmy do wyjazdu to mało czasu na rozmowę z europosłem Markiem Migalskim, w końcu tyle tematów na temat Unii Europejskiej było do poruszenia

Autor: Martyna Rembisz kl.2d