ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 6 IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

Zobacz zdjęcie

Spotkanie z panią reżyserką Aleksandrą Czenczek w ramach Festiwalu FilmoFFisko

Nasza młodzież miała okazję kolejny raz obcować z kulturą na najwyższym światowym poziomie. Organizatorzy Festiwalu FilmoFFisko znów wybrali społeczność  ‘Sobieskiego’ do współudziału, za który odpowiadał pan wicedyrektor Arkadiusz Żmij. Tej jesieni mieliśmy szczęście i zaszczyt bliżej poznać panią reżyserkę Aleksandrę Czenczek – jastrzębiankę, absolwentkę ZS 1, a także MISH w Warszawie oraz uczelni filmowych w Paryżu i Londynie (gdzie obecnie mieszka i pracuje). Ta urocza, niezwykle utalentowana, przesympatyczna i skromna osoba może stać się wzorem dla naszych uczniów. Na pewno już jest chlubą Jastrzębia-Zdroju. Na początku obejrzeliśmy przykłady jej codziennej pracy w brytyjskim studiu filmowym przy komputerowym tworzeniu imponujących efektów specjalnych (i nie tylko). Jednak na kolana rzucają także jej krótkometrażowe filmy fabularne. Nie tylko nas, bowiem małoletni odtwórca roli w urzekającym i poruszającym filmie “Last day of summer”- otrzymał w br. w Los Angeles prestiżową statuetkę Young Artist Award (uznawaną za tzw. małego Oscara). Wielki to sukces, bo wiadomo, że dzieci reżyseruje się najtrudniej (zresztą o kulisach pracy z nimi dowiedzieliśmy się właśnie podczas FilomFFiska). W.w. film zawiera także kopalnię motywów przydatnych (nie tylko) podczas matury ustnej i pisemnej z j.polskiego. Obejrzane przez nas następne: “Bracia”, “Mój przyjaciel Ivor” oraz “Ripples” bardzo zaciekawiały, skłaniały do refleksji o współczesnym świecie i pozostaną w pamięci. Pani Aleksandra Czenczek chętnie i barwnie opowiadała o swojej drodze artystycznej oraz odpowiadała na pytania prowadzącego spotkanie, a także naszych uczniów i nauczycieli. Nasi przedstawiciele, np. z klasy 1B, uczestniczyli z własnej woli także w drugim spotkaniu, wieczorem w Masnówce, z panią Czenczek oraz znanym reżyserem starszego pokolenia,  również pochodzącym z Górnego Śląska – Lechem Majewskim. Można życzyć absolwentom jastrzębskich szkół, aby mieli tak wiele samozaparcia, wiary w siebie, biegłości  w j.obcych oraz pracowitości i… byli jak Aleksandra Czenczek. 🙂

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia z portalu: Miasto Jastrzębie-Zdrój

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com