Wydarzenia

Złoto za badanie kinetyki reakcji miedzi z kwasem azotowym

W dniach 14-16 września uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego brali udział w Międzynarodowych Targach Innowacyjności w Rumuni – International Exhibition INVENTCOR 2023 przedstawiając swój projekt pt.: Badanie kinetyki reakcji miedzi z kwasem azotowym (V) w różnych warunkach stężenia kwasu i temperatury zachodzącego procesu. Autorami pracy są: Patryk Olejniczak, Emilia Basiura z klasy 5Pan oraz Anna Leśny z klasy 4ai. Opiekunami naukowymi projektu są byli nauczyciele naszej szkoły – Jerzy Maduzia i Barbara Halska oraz absolwent Sobieskiego – Maciej Sowa.

Z dumą informujemy, że wymieniony projekt zdobył ZŁOTY MEDAL!

Na targach prezentowanych było ponad 300 wynalazków z 29 krajów. Uczestnikami były uczelnie wyższe i instytuty naukowe oraz badawcze z Australii, Brazylii, Kanady, Kambodży, Kamerunu, Egiptu, Anglii, Niemiec, Grecja, Węgier, Indii, Indonezji, Iraku, Izraela, Włoch, Libanu, Malezji, Mołdawii, Filipin, Portugalii, Rumunii, Arabii Saudyjskiej, Serbii, Hiszpanii, Szwecji, Tajlandii, Turcji, Wietnamu, Zanzibaru i Polski.

Prace nad projektem w dalszym ciągu są kontynuowane pod okiem pana doktora Macieja Sowy, dzięki któremu uczniowie mają możliwość współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach na wydziale Chemii Nieorganicznej, Analitycznej i Elektrochemii. Korzystają tam z laboratoriów naukowych oraz aparatury specjalistycznej. Perspektywicznie obecnie wykonywane badania mogą pomóc w opracowaniu metodologii odzyskiwania metali półszlachetnych i szlachetnych z odpadów powstałych po różnorodnych reakcjach elektrolitycznych.

Patryk Olejniczak