Nasze sukcesy Wydarzenia

Kolejny sukces w Norymberdze!

W dniach 27-30 października odbywały się w Norymberdze międzynarodowe targi innowacyjności iENA – International Trade Fair “Ideas – Inventions – New Products”. Maciej Warloch, Jakub Warloch, Paweł Orlik i Sebastian Kura pod opieką p. Krzysztofa Smyczka i p. Marcin Lasaka oraz p. Mariusza Radomskiego i Włodzimierza Bagińskiego (przedstawiciele firmy Proton, którzy oprócz częściowego sponsorowania wyjazdu od wielu lat współpracują z ZS6)  mieli okazję zaprezentować na nich swój projekt – MPS. Zdobył on uznanie międzynarodowego jury, które postanowiło uhonorować młodych innowatorów złotym medalem. Oprócz tego związek wynalazców z Tajlandii – National Research Council of Thailand – przyznał nagrodę specjalną za prezentowany projekt. Warto zaznaczyć, że wynalazek ten konkurował z pracami światowych uczelni wyższych i międzynarodowych instytutów badawczych. Projekt ten był realizowany we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego.

Oprócz uczestnictwa w targach innowacyjności uczniowie wraz ze swoimi opiekunami mieli okazję zwiedzić w Norymberdze Stare Miasto, pospacerować uliczkami otoczonego murami miejskimi Zamku Cesarskiego. Zobaczyli piękny Rynek Główny z kościołem Najświętszej Marii Panny z ruchomą instalacją “Maennleinlaufen  z 1509r. oraz Piękną Studnią (Schöner Brunnen) i wiele innych, uroczych zakątków miasta. Nie zabrakło również czasu na zwiedzenie pięknych kościołów i katedr, np. Kościoła św. Sebalda (Sebalduskirche) z ołtarzem św. Piotra z 1480 r. i stworzone przez Wita Stwosza Epitafium Volckamera z 1499 r., Starego Ratusza (Altes Rathaus) czy terenu zjazdów NSDAP – Pole Zeppelina (Zeppelinfeld). Była również okazja do tego, aby skosztować lokalnych potraw z bratwurst’em (kiełbaski norymberskie), piernikami i preclami na czele. Nieocenionym przewodnikiem o bardzo rozległej wiedzy historycznej, kulinarnej, kulturowej i topograficznej okazał się p. Włodzimierz, dzięki któremu udało się trafić w wiele ciekawych zakątków i poznać kilka nieoczywistych faktów drugiego pod względem wielkości miasta Bawarii.

 

Relacja uczniów:

„Oprócz sukcesów naukowych mieliśmy okazję poznać lokalną kulturę Norymbergi. Zwiedziliśmy stare miasto, gdzie mogliśmy podziwiać urokliwe zabytki i historię miasta. Odwiedziliśmy także restaurację, która działa od 1419 roku, gdzie mieliśmy okazję skosztować lokalnej kuchni. To było niezapomniane doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć kulturę i tradycje tego regionu.

Odwiedziliśmy również tereny gmachu NSDAP, co było ważne z historycznego punktu widzenia. To miejsce przypomina nam o ważnych wydarzeniach z przeszłości i uczy nas, że historia ma wpływ na teraźniejszość i przyszłość.

Sukces naszego projektu na międzynarodowych targach w Norymberdze jest powodem do dumy dla nas i dla naszej szkoły. To dowód na to, że praca i zaangażowanie naszej społeczności szkolnej przynoszą realne efekty i przyczyniają się do rozwoju nauki. Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli wysiłek w ten projekt i przyczynili się do tego wyjątkowego osiągnięcia. Jesteśmy gotowi kontynuować nasze badania i dążyć do jeszcze większych sukcesów w przyszłości.”