ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 6 IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

Zobacz zdjęcie

ZŁOTY MEDAL W SZWAJCARII

Złota ekipa ZS6 w kraju czekolady i zegarków
W pierwszej połowie kwietnia uczniowie naszej szkoły – Radosław Matuszczyk i Artur Gonsior(niżej podpisany) – pod opieką pani Jolanty Kłopeć i pani Ewy Maduzia uczestniczyli w pięciodniowych targach innowacyjności Geneva Inventions (47th International Exhibition of Inventions Geneva).
Do Szwajcarii dolecieliśmy polskimi liniami lotniczymi LOT z Katowic, przez Warszawę. Pierwszy dzień pobytu (wtorek) wykorzystaliśmy na zwiedzanie miasta. Byliśmy zachwyceni pięknem tego miejsca, panującymi tam zwyczajami oraz wszechobecnym porządkiem. Sporo czasu spędziliśmy na zrobienie zdjęć przy znaku rozpoznawczym Genewy – słynnej fontannie (Jet de Genève) na Jeziorze Genewskim. Oczarowani byliśmy także starszą częścią miasta pełną wąskich uliczek i kamienic z flagami kantonu i konfederacji. Zobaczyliśmy także siedzibę ONZ, okazałe świątynie, zegar kwiatowy i mieliśmy okazję spróbować najlepszych lodów w mieście.
Następnego dnia rozpoczęło się całe wydarzenie. Są to niewątpliwie jedne z największych targów innowacyjności, ponieważ na dokładne obejrzenie wszystkich stanowisk potrzeba było wielu godzin. Jurorzy podzieleni według kategorii zdołali na szczęście ocenić projekty i wynalazki w pierwszym dniu wystawy.
Kolejny dzień konkursu spędziliśmy oglądając stanowiska przedstawicieli państw z całego świata – od Australii, przez Rosję, aż po Stany Zjednoczone. W piątek postanowiliśmy zwiedzić okolice Genewy – wybór padł na Mont Salève. Góra ta znajduje się praktycznie zaraz za granicą Szwajcarii z Francją. Wyjechaliśmy na nią kolejką linową, a następnie leśnymi szlakami podążaliśmy aż na szczyt. Oczywiście piękne widoki na całą Genewę sprowokowały nas do zrobienia całej sesji pamiątkowych zdjęć. Wieczorem tego dnia odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród specjalnych i ujawnione były już oceny jury. Projekt EDUCHEMLAB – platforma edukacyjna, której głównym zadaniem jest pomoc w przygotowaniu do matury z chemii, wzbogacona o elementy wirtualnej rzeczywistości – zdobył nagrodę specjalną The First Institute of Inventors and Researchers of Iran (FIRI) i wyróżnienie Polskiej Akademii Nauk. Było to dla Nas pozytywne zaskoczenie. Jeszcze większa radość pojawiła się, kiedy na tablicy z wynikami konkursu zobaczyliśmy obok nazwy projektu ”Or”, co oznacza złoto. Kolejnego dnia odebraliśmy dyplom i złoty medal. W weekend na halę Palexpo wstęp mieli także goście z zewnątrz – mieszkańcy, turyści. Byliśmy zdumieni, że tak ogromna grupa osób wydaje pieniądze na bilet, aby wejść na wystawę, porozmawiać z wystawcami i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Cudownie, że ludzie w każdym wieku dążą do tego, aby ciągle się rozwijać. Wszyscy uważamy wyjazd za udany. Pożegnanie z miastem było bolesne, ale każdy zdawał sobie sprawę, że moment powrotu do normalności kiedyś nadejdzie.
Jako uczniowie-uczestnicy wycieczki chcielibyśmy podziękować pani Jolancie Kłopeć i pani Ewie Maduzia za opiekę i cudowną atmosferę podczas całego wyjazdu. Ukłony należą się także panu dyrektorowi Jerzemu Maduzi za organizację od początku do końca naszego pobytu w Szwajcarii. Z pewnością Genewa pozostanie w naszej pamięci na długo. Mamy nadzieję, że kiedyś będziemy
mieli okazję tam wrócić. Chcielibyśmy także podziękować całej ekipie i promotorom – bez Was ten sukces byłby
niemożliwy!
tekst: Artur Gonsior

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com