Wiadomości Wydarzenia

50 Olimpiada Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce

Serdecznie zapraszam do udziału w zawodach I etapu L Olimpiady Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce. Zawody odbędą się w piątek 20 października 2023 r.
Szczegóły dotyczące olimpiady można znaleźć na stronie : owt.enot.pl.

Od roku szkolnego 2022/2023 turnieje i olimpiady tematyczne są organizowane w nowych dziedzinach wpisujących się w 32 branże. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło zasadę, że jeden turniej tematyczny lub jedna olimpiada tematyczna mogą być organizowane w zakresie tyko jednej dziedziny.

Spowodowało to konieczność zmiany zakresu merytorycznego Olimpiady Wiedzy Technicznej oraz jej nazwy.

W roku szkolnym 2023/2024 będzie rozgrywana L Olimpiada Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce.

Zawody I stopnia (szkolne) odbywają się na platformie internetowej na terenie szkół, które zgodnie z regulaminem OWT-IWE zgłoszą swój udział w Olimpiadzie.

Zawartość merytoryczna zestawu 15 pytań testu wyboru i 3 zadań do wyboru z 4 dotyczy zagadnień:

• historii techniki,
  • statyki konstrukcji,
  • kinematyki ruchu bryły sztywnej,
  • termodynamiki,
  • praw fizyki dla cieczy oraz budowy materii,
  • rozwiązywania prostych obwodów prądu stałego i przemiennego z elementami pasywnymi i aktywnymi,
  • wytwarzania, przesyłania, przekształcania i magazynowania energii elektrycznej,
  • odnawialnych źródeł energii,
  • obliczania parametrów elektrycznych w zakresie podstawowych elementów i układów elektronicznych
  • informatyki,
  • przekształcania sygnałów i systemów cyfrowych

Zakres merytoryczny zadań i problemu technicznego w zawodach II i III stopnia będzie dotyczył:

• obliczeń pracy i energii mechanicznej,
  • warunków równowagi sił oraz ich momentów dla prętów, belek i kratownic,
  • interpretacji i stosowania podstawowych pojęć, zasad i praw statyki,
  • interpretacji i stosowania zasad i praw kinematyki i dynamiki do analizy ruchu
    postępowego i obrotowego, prostego i złożonego;
  • obliczeń prostych układów termodynamicznych, w tym obliczeń przepływu ciepła
    w budynkach i ich elementach oraz procesów konwersji i magazynowania energii,
  • analizy i interpretacji podstawowych zjawisk w obwodach prądu stałego i przemiennego z uwzględnieniem stanów nieustalonych,
  • obliczeń prostych maszyn i urządzeń elektrycznych,
  • obliczeń w zakresie wytwarzania, przesyłania, przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej,
  • obliczeń podstawowych parametrów układów elektronicznych, energoelektronicznych i zastosowania analogowych układów scalonych,
  • zastosowania arytmetyki cyfrowej i podstawowych praw algebry logiki oraz projektowania prostych układów cyfrowych.

Wszyscy laureaci i finaliści zwolnieni są z części pisemnej egzaminu zawodowego w zawodzie: elektryk, elektromechanik, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik elektryk, technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
a także otrzymują preferencyjne warunki przy rekrutacji na studia na wybranych Uczelniach Wyższych
Osoby zainteresowane udziałem proszę o potwierdzenie w terminie do 11 października 2023 r. poprzez dziennik Librus .
Zapraszam Jacek Kluba