HDK

Akcja honorowego krwiodawstwa w ZS6

Drodzy uczniowie!

Kolejny już raz zapraszamy do udziału w akcji honorowego krwiodawstwa organizowanej w naszej szkole. Krew będzie można oddać 22 stycznia w sali gimnastycznej od godziny 9:00 do 13:30.

Serdecznie zapraszamy!

Jak się przygotować do oddawania? – Koniecznie przeczytaj!

Przed oddaniem krwi

Zanim udasz się do centrum krwiodawstwa musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sprawdź czy możesz zostać dawcą, zapoznaj się z wytycznymi, które mówią, kto może a kto nie może oddawać krwi: przeciwwskazania do oddawania oraz przykładowe ankiety dla kandydatów na dawców. Jeżeli stwierdzisz, że możesz oddać krew, zaplanuj dzień w którym to zrobisz.

  1. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynne centrum/punkt, w którym chcesz oddać krew Adresy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziałów terenowych oraz stałych punktów poboru krwi Pamiętaj, że możesz również oddać krew w czasie akcji wyjazdowych mobilnych punktów poboru krwi tzw. krwiobusów.
  2. Wybierz dzień, przed którym będziesz mógł wypocząć – wyspać się. Zarezerwuj sobie około godziny czasu.
  3. Koniecznie zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu);
  4. Pij dużo soków owocowych i wody.
  5. Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku przed oddaniem krwi.
  6. Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, poczujesz się pewniej a przede wszystkim bezpieczniej.
  7. Weź dowód tożsamości i jeżeli masz legitymację honorowego dawcy krwi.

(informacje pobrane ze strony: https://krwiodawcy.org/droga-dawcy – warto zajrzeć 🙂 )