Wydarzenia

Narodowe Czytanie “Moralności pani Dulskiej”

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jest to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.

Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Po raz pierwszy akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura.

Akcja została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. “Potop” i “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

W tym roku, 4 września zostanie przeczytana książka Gabrieli Zapolskiej “Moralność pani Dulskiej”. Ponieważ ten dzień to sobota – w naszej szkole będziemy realizowali akcję od poniedziałku do piątku (06-10.09.2021). Głośne czytanie i/lub inscenizowanie fragmentów dramatu zostanie wykonane na lekcjach języka polskiego we wszystkich klasach.

tekst: Lidia Różacka; e-teatr.pl

grafika: strona internetowa prezydenta RP i Wydawnictwo Edikama