Wydarzenia

Nasza nauczycielka – malarka

Od 2 marca do 4 kwietnia br. w Galerii “Pod Sową”, znajdującej się w holu budynku głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej, odbywała się wystawa malarstwa naszej nauczycileki plastyki – pani Janiny Bogusz-Wiśniewskiej. Ekspozycję obrazów opatrzono mottem Jana Izydora Sztautyngera: „I kobieta, i kwiat mają swoje dni. Nie mają lat”.

Tym razem wystawa prac była w całości poświęcona portretom kobiecym. Wszystkie zostały namalowane z fantazją, bogatą paletą barw i przedstawione pogodnie, optymistycznie oraz urzekająco.

Genezę i znaczenie swej twórczości, artystka wyjaśniła następująco:

“Przez własne przygody malarskie uświadamiam sobie, że sztuka pozwala mi lepiej rozumieć świat. Dzięki niej, życie staje się bardziej odkrywcze i ciekawsze. Życie ma wtedy większy sens. Podejmując własną działalność malarską, lepiej rozumiem dzieła swoich mistrzów, a poprzez to doceniam zmagania plastyczne moich uczniów. Na lekcjach plastyki uczę, kształtuję wrażliwość na sztukę, na świat, na piękno, budzę wyobraźnię i fantazję twórczą młodzieży, kulturę smaku i poczucie estetyki. Pasja to alternatywna droga do obowiązków zawodowych. Często te drogi przecinają się. Tak właśnie staje się gdy nauczyciel jest jednocześnie twórcą. W sumie tak powinno być, bo któż lepiej niż artysta pokaże piękno otaczającego świata, pobudzi wyobraźnię do tworzenia i odkryje tajemnice sztuki. Wykonuję to zadanie każdego dnia. Pozostają jeszcze moje marzenia, nieodkryte drogi…. Moja droga artystyczna nie skończyła się, ciągle chcę iść w stronę słońca…… jestem jeszcze w drodze….. Dziś na chwilkę przystając chciałabym przedstawić kilka moich spojrzeń na otaczający mnie kwiatowy przepełniony kolorami tęczy świat. Mam nadzieję, że i wasz świat stanie się piękniejszy, jaśniejszy, pełen barw i światła”.

Pani Janina Bogusz-Wiśniewska ma na swym koncie już ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Życzymy jej równie udanych – następnych. 🙂

Tekst: Lidia Różacka, Janina Bogusz-Wiśniewska

zdjęcia: Janina Bogusz Wiśniewska